18. BSE v ČR potvrzena

Podezření na osmnáctý případ nemoci šílených krav, neboli BSE, v ČR se dnes potvrdilo. Kontrolní test provedli v Národní referenční laboratoři pro BSE ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě.

Jde o letošní třetí případ. Nemocná byla pětiletá kráva ze ZD Trhový Štěpánov a. s. nedaleko Benešova ve Středočeském kraji. Smutné je, že zdejší chov patří k těm opravdu velmi dobrým. To svědčí, že nákaza BSE se nevyhne ani chovu s velmi dobrou úrovní, jako je tento. I nadále Státní veterinární správa soudí, že není důvod předpokládat, že by se četnost výskytu BSE u nás měla zvyšovat.
Pro hospodářství v Trhovém Štěpánově nyní platí mimořádné opatření, jak vyplývá z veterinárního zákona, který vychází z požadavku na maximální bezpečnost lidí. To znamená zákaz přesunu zvířat, vybrání vrstevnic nemocného kusu a jejich utracení a vyšetření. Do ukončení tohoto procesu se nesmí zvířata přesunovat. Skupina vrstevnic bude čítat 217 kusů, to znamená o něco méně, než byl původní předpoklad.
Připomínám, že chovatelům podle veterinárního zákona přísluší plná náhrada za utracená zvířata. Chovatelé navíc mohou obdržet ještě další částku, jsou-li pojištěni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *