Agrární komora vyhlásila stávkovou pohotovost

Žádný požadavek zemědělců nebyl splněn

Vedení Agrární komory vyhlásilo 31. března stávkovou pohotovost. Ministerstvo zemědělství během tří týdnů po demonstraci zhruba 8000 zemědělců v pražských ulicích neučinilo jediný z kroků požadovaných k řešení problémů chovatelů mléčného skotu. Ministerstvo nesouhlasí o své nečinnosti s tvrzením agrárníků, ale naopak, tvrdí, že intenzivně pracuje.
Mléčný sektor již několik měsíců trpí nízkými výkupními cenami mléka, které nepokrývají výrobní náklady chovatelů. Proto jim hrozí nucená likvidace stád. MZ již avizovalo několik opatření, která by měla postiženému oboru pomoci, ty jsou však podle zemědělců nedostatečná. O svém dalším postupu hodlají zástupci zemědělských organizací jednat v příštím týdnu.
Agrární komory volají po opakované demonstraci. Podle Ing. Jana Veleby, prezidenta AK nadále platí požadavek zemědělců z poloviny března. Chovatelé mléčného skotu požadují dotaci 300 eur (nyní zhruba 8100 korun) na dojnici, rozhodnutí o této dotací chtějí do 15. dubna. Ministerstvo zemědělství tento požadavek farmářů před dvěma týdny odmítlo jako nereálný.
MZ připomnělo, že připravuje program, z nějž budou moci čerpat chovatelé skotu, jejichž zvířata mají nadstandardní životní podmínky. Podle ministra zemědělství, Ing. Petra Gandaloviče, by Česká republika mohla v příštích dvou letech získat více než 800 milionů korun od Evropské unie v rámci balíčku, který Brusel připravil v reakci na hospodářskou krizi. Část z balíčku, jehož většina má podpořit rozvoj vysokorychlostního internetu na venkově, by mohla jít také na podporu chovatelů skotu.
„MZe počítá od roku 2010 s podporou trhu s mlékem také prostřednictvím článku 68, který umožňuje převést až 3,5 procenta z národní obálky na speciální programy. Podpora na dojnici by se tak mohla zvýšit až o 1000 korun oproti současnému stavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *