Antilopa uhynula kvůli německým celníkům

Z pitevní zprávy vyplynulo, že příčinou smrti mladého samce antilopy sitatungy, kterou v dubnu převáželi pracovníci hodonínské zoo z Kolína nad Rýnem, byl dlouhý transport. Hodonínská zoologická zahrada tvrdí, že odpovědnost za její smrt nesou němečtí celníci z Waidhausu.

Z Kolína převážela zoo celkem čtyři antilopy. „Celníci dělali obstrukce a 11 hodin nás zdrželi na hranicích. Dnes jsme dostali pitevní zprávu, z níž plyne, že zvíře uhynulo kvůli dlouhému transportu,“ řekl k tomu ředitel zoo Miroslav Frais. „V první řadě jde o zbytečné utrpení zvířat. Dále jsme přišli o samce, který měl být základem vznikajícího stáda. Sháněli jsme ho 1,5 roku. Nevím, kde teď vezmeme nového,“ doplnil ředitel a zdůraznil, že celník zdržoval vůz s antilopami na hranicích kvůli jedinému razítku v přepravních materiálech. Ředitel tvrdí, že celník požadoval, aby se vůz se spícími zvířaty v bednách vrátil od hranic několik set kilometrů zpět do Kolína pro razítko na doklad, který k odbavení ani není potřebný. „To ostatně němečtí celníci dobře věděli sami. Hned po vystřídání směn celníků na přechodu jsme totiž byli bez problému odbaveni. Už ale bylo pozdě,“ dodal ředitel.
Zahrada o problému informovala ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Nyní zoo očekává, že ministerstvo poradí, jak dál postupovat. „Jsme také připraveni německé celníky žalovat. I naši kolegové z Kolína nad Rýnem v záležitosti podnikají jisté kroky,“ uvedl Frais.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *