Austrálie daruje odmítnuté ovce Iráku

Australské ministerstvo zemědělství chce zpátky odkoupit 50 tisíc ovcí, které jsou již několik týdnů uvězněné na palubě nákladní lodi kotvící v Perském zálivu, protože je Saudská Arábie za zdravotních důvodů odmítla vpustit do země. Tyto ovce pak daruje Iráku.

V případě dohody by za ovce zaplatila v přepočtu asi 190 milionů korun. Mluvčí australského ministerstva zemědělství Warren Truss však zatím odmítl situaci jakkoli komentovat. Truss prohlásil, že se domnívá, že současná krize nastala kvůli sporům mezi nejmenovaný saudským dovozcem, pro něhož jsou ovce určeny, a místními úřady, které zvířata ze zdravotních a hygienických důvodů odmítly vpustit na své území. Stejně se zachovaly i Spojené arabské emiráty a Pákistán, ač jim byla nabízena zdarma.
Nizozemská společnost Vroon B.V., která je majitelem lodi, uvedla, že asi 4000 zvířat již v důsledku vedra a podmínek panujících na palubě uhynulo. Cormo Express Austrálii opustila 5. srpna.
Úděl ovcí, které na lodi živoří již více než měsíc, vyvolal v Austrálii velké protesty ze strany aktivistů bojujících za práva zvířat. Ti požadují, aby byl vydán zákaz jejich vývozu.
Austrálie je největším světovým vývozcem hospodářských zvířat. Každoročně na Blízký východ exportuje asi 6 milionů kusů ovcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *