Cena prasat opět klesla

Zejména hrozba dovozu dotovaného vepřového z Polska tlačí dolů ceny živých vepřů. Jen za poslední měsíc spadly ceny prasat dodávaných odbytovým družstvem Agropork o 13 procent na zhruba 27 korun za kilogram. Agropork vepřovým masem zásobuje asi čtvrtinu českého trhu.

Místopředseda odbytového družstva a chovatel prasat Jaroslav Míl nevyloučil, že cena vepřů bude i nadále klesat a dostane se ještě hlouběji pod hranici rentability. Vepřové z Polska je podle něj daleko za kvalitou masa z českých chovů. „V Polsku se mohou prasata krmit masokostní moučkou, zatímco u nás je pro vepře zakázaná. Poláci také nemají vyřešenu registraci zvířat,“ uvedl.
Rentabilní je chov kolem 32 korun za kilogram, při současné ceně podle Míla celý sektor výroby prasat tratí týdně přes 50 milionů korun.
Kritickou situaci v dovozu vepřového z Polska začalo řešit i ministerstvo zemědělství, které se rozhodlo zpřísnit veterinární opatření na hranicích. Česká strana bude také žádat, aby polské maso bylo zpracováno v jatkách, která mají certifikát Evropské unie.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *