Ceny prasat opět klesají

Pokles cen jatečných prasat z předchozích týdnů pokračoval i nadále. Ještě v polovině února stál kilogram jatečných prasat 29,89 Kč. Nyní zlevnil podle údajů ČSÚ na 25,39 koruny. Odbytovému družstvu Agropork klesly za první dva měsíce letošního roku tržby o 32 procent na 536 milionů korun.

Důvodem ztrát Agroporku byl meziroční propad cen prasat o více než pětinu a pokles prodeje živých zvířat, zejména prasat, která tvoří asi 90 procent obchodů Agroporku. Ještě výrazněji než prodej klesly ceny vepřového. Při výrobních nákladech kolem 32 korun za kilo zemědělci při současné ceně tratí na jednom praseti přes 700 korun.
Proti nízkým cenám prasat se rozhodly bojovat zemědělské svazy a Agrární komora, které připravily podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na podezření z kartelových dohod zpracovatelů masa. Zneužití svého postavení na trhu se podle nich údajně dopustili tím, že mají téměř jednotnou farmářskou cenu vepřového masa. Antimonopolní úřad v úterý uvedl, že již zahájil šetření v této věci na základě údajů ze sdělovacích prostředků počátkem března.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *