Čerpání peněz z EU – podpora chovu skotu a potravin

Maximální čerpání peněz z Evropské unie, oživení chovu skotu a podporu českých potravin považuje za své priority pro následující období ministr zemědělství.

Vzhledem k letošnímu propadu farmářských cen nahrazují i zvýšené dotace výpadek tržeb jen stěží. Stát letos dorovná 30procentní platby z Bruselu na 58 procent úrovně EU. Po prvním roce přechodu na společnou zemědělskou politiku EU je podle ministra zemědělství nejdůležitější, aby byli domácí farmáři v následující etapě schopni maximálně využít všech evropských příspěvků i fondů, a zároveň se přizpůsobily situaci na společném trhu EU. V letech 2007 až 2013 se otevře možnost čerpat dotace z nového evropského fondu pro rozvoj venkova v objemu až 126 miliard korun.
Pokud jde o podporu potravin, v nejbližších týdnech začne
rozsáhlá marketingová a reklamní kampaň, zaměřená na
propagaci kvalitních výrobků se značkou Klasa. Akci obstarává marketingový odbor intervenčního fondu ve spolupráci s vybranou agenturou. Třetí prioritou je obnova chovu skotu, protože pokles je alarmující. Ani zvýšená dojivost nebude schopna nahradit úbytek dojnic, problém může být i s udržováním luk a pastvin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *