Čeští záchranáři se vrátili z Alžírska

Osm pohřešovaných lidí vyprostil český záchranářský tým, který v úterý ráno přiletěl armádním letadlem ze zemětřesením postiženého Alžírska zpátky do České republiky. Nikdo z nalezených pěti dospělých a tří dětí však už nebyl živý.

V alžírském městě Burdž Mináíl, ležícím asi 15 kilometrů od epicentra zemětřesení, pomáhala od minulého čtvrtka dvanáctičlenná záchranná jednotka – tři psovodi, jeden lékař a osm hasičů. Čeští záchranáři prohledávali zřícený supermarket a tři obytné budovy. Záchranářům i psům ztěžovalo práci velké vedro. Přes den se teplota pohybuje okolo 50 stupňů a navíc lidi i psy stále obtěžoval pouštní písek. Psi však obstáli jak v extrémním klimatickém prostředí, tak i v kontaktu s davy místních obyvatel. „Domy, které jsme prohledávali, se kývaly. Když tam pak člověk vysílá svého psa, je mu z toho trošku úzko. Neví, jestli se pes vrátí, nebo ne. Ale je to zvíře vycvičené pro záchranu lidí, tak to musí risknout,“ prohlásil kynolog Miloslav Čeněk.
Češi se několikrát dostali do vypjaté situace. Například ve zbořeném supermarketu pracovala část skupiny s vyhledávací kamerou, vše se dělo ve velké tichosti. Budilo to až dojem, že se nic nedělá. Asi dvacetiletého místního mladíka to velmi rozčílilo, nemohl pochopit, že i když je ticho, tak se pracuje. Místní lidé jej museli uklidnit.
Otřesy půdy si podle nejnovější bilance alžírského ministerstva vnitra vyžádaly v uplynulých dnech 2162 mrtvých a 8965 zraněných. Podle francouzských seizmologů zemětřesení dosáhlo síly 6,6 až 6,8 stupně Richterovy škály.
Zdroj: Právo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *