Chřipka drůbeže překročila nizozemskou hranici

Po Nizozemsku, které s chřipkou drůbeže bojuje už od konce února, zasáhlo toto vysoce nakažlivé onemocnění i sever Belgie. Výskyt byl potvrzen na farmě v Meeuwen-Gruitrode v provincii Limburg poblíž hranice s Nizozemskem.

Mluvčí Evropské komise Gerassimos Thomas včera sdělil, že belgická vláda okamžitě zakázala dopravu drůbeže a vajec uvnitř Belgie i za hranice. EK dnes potvrdila toto opatření na úrovni EU. „Rozhodnutí komise zakazuje vývoz živé drůbeže, vajec na líheň, nezpracovaného drůbežího hnojiva nebo steliva z Belgie do ostatních členských států nebo třetích zemí. Platí i zákaz dopravy uvnitř Belgie,“ sdělila Evropská komise. Rozhodnutí platí do 25. dubna, může však být prodlouženo. Belgické veterinární úřady ale mohou podle komise povolit uvnitř země určitou přepravu vajec na líheň, kuřat starých jeden den, mladých nosnic a jatečné drůbeže.
„Nebudou žádné kontakty mezi farmami a ostatními dotčenými podniky,“ slíbil belgický ministr pro ochranu spotřebitelů Jef Tavernier.
V Nizozemsku už bylo v souvislosti s nákazou utraceno přes deset milionů kuřat ve snaze nynější epidemii v zemi zastavit.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *