ČR je uznána za prostou klasického moru prasat

Déle než půl roku nebyly prokázány ani protilátky proti klasickému moru prasat

Poslední výskyt klasického moru prasat byl zaznamenán v roce 1999. Proto je možné bez omezení obchodovat jak s vepřovým masem, tak s masem divokých prasat.
Doposud se vyšetřovaly zejména uhynulé kusy černé zvěře a ojediněle byly zjišťovány protilátky proti tomuto onemocnění. Nyní již 7 měsíců žádným sérologickým vyšetřením nebyly protilátky proti klasickému moru prasat prokázány.
Protilátky proti moru prasat byly důkazem toho, že se v prostředí může vyskytovat virus tohoto onemocnění. Proto se také vyšetřovalo a bylo to také důvodem pro varování chovatelů domácích prasat – zamezit kontaktu s volně žijícími zvířaty. Tak bylo prokázáno vzplanutí moru prasat na Slovensku (2008).
Dokud byla sérologická vyšetření, byť sporadicky, pozitivní, byl to důvod určitý počet ulovených divokých prasat (50 %) v daných okresech podrobit vyšetření sérologickému i virologickému. Uhynulé kusy samozřejmě též. Jelikož nyní již 7 měsíců nebyl žádný sérologický nález protilátek, nemusejí myslivci nechávat vyšetřovat polovinu ulovených prasat vyšetřovat na klasický mor prasat, ale jen 25 % z daných okresů a to pouze sérologicky.
Opatrnost je ale stále na místě, neboť z okolních zemí stále potenciální riziko hrozí. Na celém území ČR se nadále provádí monitoring u 10 % ulovených prasat (sérologicky. Ohniska klasického moru prasat byla zaznamenána na Slovensku nebo v Maďarsku a loni na jaře v Německu u Rýna.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *