Čtyři mezinárodní organizace odsoudily bojkot vepřového masa

Doposud neexistuje žádný důvod zavádět obchodní opatření týkající se dovozu vepřového masa a výrobků z něj

Čtyři mezinárodní organizace odsoudily dne 2. 5. ve společném komuniké bojkot vepřového masa, ke kterému kvůli nové chřipce, běžně označované za prasečí, přistoupily některé země. Zdůraznily, že vepřové maso není zdrojem nákazy, pokud se při jeho přípravě dodržují základní hygienické normy. Dokument podepsaly Světová zdravotnická organizace (WHO), Světová obchodní organizace (WTO), Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH).
„Do této chvíle není žádný důkaz, že se virus (chřipky) přenáší potravou. Není tudíž žádný důvod zavádět obchodní opatření týkající se dovozu vepřového masa včetně výrobků z tohoto masa“ uvádí se v dokumentu.
Omezení nebo zákaz dovozu vepřového a odvozených výrobků ze Spojených států, Mexika a Kanady, kde je nejvíc případů nové chřipky, zavedlo zatím asi patnáct zemí, mezi nimi i Rusko a Čína. Egyptská vláda hodlá vybít čtvrt milionu prasat.
Pro novou chřipku se od počátku ujal název prasečí, i když ji způsobuje virus, který vznikl kombinací viru chřipky lidské, prasečí a ptačí. WHO ve čtvrtek oficiálně zavedla název chřipka A(H1N1), aby zabránila domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají v této souvislosti nějaké nebezpečí. Nový název je odvozen od označení viru, který nemoc způsobuje.
Z obavy, že by mohl poškozovat zemědělce, přestala už v úterý názvu prasečí chřipka užívat Evropská komise.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *