Do dubna klesly tržby Agroporku o 35 procent

Meziroční propad cen prasat o více než pětinu a odchod některých členů z družstva způsobil, že odbytovému družstvu Agropork klesly za první čtyři měsíce letošního roku tržby o 35 procent na jednu miliardu korun.

Po odchodu několika podniků z Agroporku se jeho podíl na dodávkách prasat pro český trh snížil ze zhruba čtvrtiny na přibližně 21 procent. Pozici Agroporku to však podle místopředsedy družstva Jaroslava Míla nijak výrazněji neoslabilo, protože ani dosavadní síla družstva k ovlivnění cen masa nebyla velká.
Zato pokles prodeje zvířat za první třetinu roku šel na vrub prasat, která tvoří asi 90 procent obchodů Agroporku. Prodeje živých zvířat spadly o 20 procent na 37.380 tun. Prodej prasat do dubna klesl o 22 procent na 33.430 tun. U hovězího družstvo utrpělo pokles o čtyři procenta na 3940 tun.
Ceny vepřového masa prošly letos velkým výkyvem. Z 29 korun za kilogram v lednu se do konce března propadly na 24 korun, do konce dubna se vyhouply na 32 korun, což je podle Míla hranice rentability. „Pokud by cena i nadále do konce roku vydržela na úrovni 32 korun, skončí chovatelé ve ztrátě, protože propad z počátku roku již nevyrovnají,“ řekl Míl. Ve ztrátách by tak chovatelé skončili druhý rok po sobě.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *