Doping a jeho kontrola

Česká hipiatrická společnost zvolila pro letošní ročník výstavy VETfair 2005 doprovodný program zaměřený na doping a antidopingovou kontrolu u sportovních a dostihových koní.

Problematika dopingu je složitá a ošemetná, avšak velmi aktuální, o čemž svědčil i zaplněný jednací sál.
Jako první si vzal slovo Dr. Čestmír Olehla, veterinární lékař a trenér, který přednesl příspěvek zaměřený na legislativu antidopingové kontroly. Přísná kontrola dopingu v dostihovém sportu v České republice byla v poslední době spojena s několika nepříjemnými případy. Dr. Olehla si proto vzal v Jockey klubu ČR za své standardizovat situaci na mezinárodní úroveň. Ve svém sdělení proto informoval o tom, co to vyžaduje od praktických zvěrolékařů po legislativní a praktické stránce.
Důležitým aspektem antidopingové kontroly při soutěžích je fakt, že jde o posouzení výkonu koně dosaženého tréninkem bez ovlivnění organismu podáváním látek. Zvyšující se finanční ohodnocení pro vítěze dostihů však může vést k dosažení vítězství i nelegálním způsobem. Dr. Helena Pokorná je prezidentkou České klusácké asociace a kontaktním veterinářem Mezinárodní jezdecké federace, která vydává pravidla pro jezdecký sport závazná po celém světě. Její přednáška proto byla zaměřena na pravidla antidopingové kontroly u jezdeckých koní a při klusáckých dostizích.
Zahraničním hostem semináře byla Dr. Konstance Zach, která je kontaktním veterinárním lékařem Rakouska a zvěrolékařskou dostihové dráhy Magna Racino v Ebreichdorfu u Vídně. Dr. Zach se v souvislosti s několika případy odhalení použití dopingu v dostihovém sportu zaměřila na praktické aspekty používání léků před závody, jejich ochranné lhůty a vliv aplikační formy léčiva, na faktory, které ovlivňují detekci zakázaných látek, a dobu vylučování různých léčiv z organismu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *