Doplňky stravy často neobsahují to, co je uvedeno na obalu

Nejčastějšími nedostatky byly chyby v označování výrobků.

Do konce letošního května inspekce prověřila celkem 212 vzorků, u 15 z nich zjistila, že obsah neodpovídá tomu, co je uvedeno na obalu. Kontrola již dříve odhalila dva výrobky, které obsahovaly nepovolené anabolické steroidy, další takové preparáty se už ale neobjevily.
Kontrola zaměřená především na správnost označování a na to, zda přípravky pro sportovce neobsahují zakázané dopingové látky, probíhá od loňského září a bude pokračovat až do konce roku. Kontroloři zatím zjistili závady ve 46 případech. Nesprávné označení mělo 31 vzorků – nejčastěji u výrobků chyběly údaje v češtině a varování před překročením doporučené denní dávky.
U 15 výrobků upozornila inspekce na to, že jejich obsah neodpovídá složení, které uvádí výrobce. Některé látky výrobky obsahovaly v menším množství, než uváděl obal, někdy tyto látky nebyly ve výrobku vůbec. Týkalo se to například výrobku Whey ultrafiltrate Protein, který má obsahovat přidané aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Při kontrole se ale zjistilo, že vzorek neobsahuje volné ani žádné jiné aminokyseliny.
Některé potravinové doplňky se od deklarovaného složení výrazně lišily i z nutričního hlediska. Například u výrobku Amino 2300 jsou podle SZPI téměř všechny údaje na obalu zavádějící. Kontrolovaný vzorek neobsahoval aminokyseliny, které měly ve výrobku být, namísto deklarovaných 92 procent bílkovin jich měl pouze polovinu a navíc obsahoval 50 procent sacharidů, ačkoli podle obalu v něm neměly být žádné. Skutečná energetická hodnota tohoto doplňku stravy byla pětkrát vyšší, než přiznal výrobce.
Iontové nápoje IontStar SportSirup vyráběné společností Aminostar označil vedoucí odboru zkušební laboratoře za obarvenou a oslazenou vodu. V jejich obsahu nebyla zjištěna žádná z látek, které jsou uvedeny na obalu kromě L-karnitinu. Podle něho nemají spotřebitelé žádný důvod takový nápoj kupovat.
Výrobcům nevyhovujících potravinových doplňků uložila inspekce opatření k nápravě a zahájí s nimi správní řízení. S výrobci přípravků zvláštní výživy, v nichž byly dříve objeveny anabolické steroidy, už správní řízení probíhá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *