Druhé ohnisko ptačí chřipky v Koreji

V Indonésii dnes podlehla ptačí chřipce pětatřicetiletá žena a stala se tak 57. obětí této nemoci v zemi.

Žena byla v kontaktu se slepičími vejci z chovu, odkud byl hlášen úhyn drůbeže. V Jižní Koreji bylo v krátké době potvrzeno již druhé ohnisko viru H5N1. Jihokorejské úřady proto chystají přísná opatření k zamezení dalšího šíření nákazy a v postižených oblastech údajně hodlají vybíjet i psy či prasata.
Druhá farma, kde se mezi drůbeží vyskytuje virus H5N1, leží tři kilometry od místa prvního výskytu. Virus byl v této lokalitě příčinou úmrtí asi 600 kuřat a v prvním chovu jich uhynulo 6000. Postižené farmy leží přibližně 250 kilometrů jižně od metropole Soulu na trase stěhovavých ptáků, kteří mohou být zdrojem nákazy.
Od víkendu nechaly jihokorejské úřady utratit 96.000 kusů kuřat a kachen. Ministerstvo v obavě ze šíření nákazy chce utratit 236.000 kusů drůbeže a zlikvidovat šest milionů vajec.
Preventivně má být v Jižní Koreji rovněž utraceno 677 psů a 300 prasat, údajně ale chybí kvalifikovaní pracovníci, takže by zásah mohl být pozdržen. Psi, určení k utracení, byli chováni na maso, které je v zemi velmi oblíbené. Mezinárodní experti zpochybňují nutnost zabíjení jiných živočichů než drůbeže, ale jihokorejští představitelé tvrdí, že takovýto krok není neobvyklý a byl přijat i v dalších státech bez vědomí veřejnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *