EU chce zachovat zákaz komerčního lovu velryb

Lov velryb pro vědecké účely provozuje Japonsko

Evropská unie chce i nadále zachovat zákaz komerčního lovu velryb, který ve světě platí již od roku 1986. Shodli se na tom ministři životního prostředí EU. Unie je ochotna za určitých podmínek povolit odlov omezeného množství některých druhů přísně chráněných velkých velryb, ale jen pro účely domorodého obyvatelstva. Slibuje si od toho větší ochranu menších kytovců.
Toto rozhodnutí (pozice EU) bude platné po tři roky.
Společný postoj Evropské unie tradičně komplikuje postoj Dánska a skutečnost, že ne všechny státy evropské sedmadvacítky jsou členy Mezinárodní velrybářské komise (IWC), která se sejde v červnu na portugalské Madeiře a bude rozhodovat o budoucnosti velrybářství.
Zatímco značná část členských států EU požaduje zpřísnění lovu, proti se většinou staví Kodaň, která má výjimku a v rámci IWC nemusí hlasovat spolu s unií. Dánsko je totiž díky Grónsku, které mu patří, jedinou tradiční velrybářskou zemí v EU.
Lov velryb je tradiční právě v Grónsku mezi domorodými Inuity. Inuitská komunita se soustředí na lov menších kytovců, protože větší ryby, např. keporkakové, jsou přísně chráněné. Unijní postoj by však mohl do lovu Inuitů přinést některé změny. Na nadcházejícím zasedání IWC se bude jednat mj. o lovu pod zvláštním povolením.
Pokud by jednání IWC skončila podle představ unie, v praxi by to vypadalo asi tak, že by Inuité mohli ulovit několik kusů větších velryb, například keporkaků, což by jim stačilo k zajištění zásob potravin. EU si od podobného opatření slibuje omezení lovu menších velryb, jejichž stavy v některých případech zdaleka nejsou ideální.
Obavy panují zejména v případě narvalů, tedy velryb s typickým dlouhým rohem, který je ve skutečnosti jen prodloužený zubem. Aktuální populace narvalů se pohybuje jen v řádu desítek tisíc kusů.

Na loňském zasedání IWC se státy dohodly, že letos by mohlo dojít k průlomu v diskusích o budoucnosti lovu velryb. Trnem v oku ochránců mořských savců je lov velryb pro vědecké účely, který provozuje Japonsko. Některé státy uvažují, že by IWC mohla povolit Japonsku rybolov v jiné oblasti světa, kde nejsou stavy velryb tak citlivé pro ekosystém.
Tradiční velrybářské velmoci Japonsko, Island či Norsko dosud požadovaly obnovení komerčního lovu velryb v pobřežních vodách. Komerční lov je však dosud zakázaný, ale Japonci, Norové a Islanďané jej ignorují a právě Japonsko tvrdí, že několik tisíc velryb ročně uloví čistě na vědecké účely.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *