Evropská unie má vyšší vývozní náhrady na mléko

O dotaci vývozu mléčných produktů do třetích zemí bylo rozhodnuto v lednu

Evropská komise zvýšila vývozní náhrady u sušeného mléka, másla a syrovátky. Reagovala tak na pokračující kritickou situaci na evropském trhu s mlékem. Dotovat vývoz mléčných produktů do třetích zemí se EU rozhodla v lednu. Podpořit stagnující evropský trh s mlékem mají také intervenční výkupy mléka, které začnou v březnu.
Pro sušené odstředěné mléko byla sazba subvence navýšena na 19 eur (546 korun) na sto kilogramů z dřívějších 17 eur. Vývoz stejného množství sušeného plnotučného mléka bude nově dotován 29 eury (835 Kč) namísto původních 26 eur. U másla vzrostla subvence na 55 eur (1584 korun) na sto kilo z dřívějších 45 eur (1296 korun). U sýrů sazby náhrad nevýšeny nebyly, až na výjimky nepřesahují 20 eur.
Evropskému zemědělství by podle ministra ještě během letošního roku mohlo pomoci také kolem 1,5 miliardy eur z takzvaného „záchranného balíčku“, v němž EU počítá celkem s pěti miliardami eur. Významná část z peněz pro zemědělství by mohla být směřována na pomoc chovu mléčného skotu.
Ceny zemědělských výrobků jsou v EU kvůli nejrůznějším regulacím všeobecně vyšší než ceny stejného zboží na trhu světovém. Konkurenceschopnost mají zajistit vývozní subvence z prostředků Evropského zemědělského orientačního a garančního fondu. V ČR jsou od jeho vstupu do EU tyto náhrady poskytovány prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu.
Intervenčně může být od března do konce srpna v celé EU vykoupeno 30.000 tun másla a 109.000 tun sušeného mléka. Po překročení této hranice má Evropská komise možnost rozhodnout o zastavení nákupu za pevnou cenu a pokračování nákupu prostřednictvím nabídkového řízení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *