Farmářské ceny obilí, masa a mléka klesají

Letošní sklizeň obilí a řepky a tlak obchodů jsou příčinou poklesu výkupních cen významných zemědělských komodit. U některých komodit se ceny propadly o více než pětinu. Na snižování cen mají zájem obchodníci s odkazem na větší evropské zásoby způsobené ruským embargem.

 

I přes tyto problémy vykáže české zemědělství za letošní rok opět zisk. První polovina roku byla pro zemědělce dobrá, pomohlo jim i to, že část produkce prodávají dříve, ještě před sklizní. Poklesy cen se neprojeví v hospodářském výsledku letos, ale v příštím roce.

Za minulý rok vykázalo české zemědělství zisk 16,2 miliardy Kč, v meziročním porovnání to podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo zhruba o 80 milionů Kč méně. Přesto byl loňský výsledek třetím nejlepším od roku 1998, odkdy tento ukazatel statistici sledují. Letošní sklizeň obilovin byla podle odhadu ČSÚ k polovině září třetí nejvyšší v historii. Úroda řepky byla rekordní.
Výkupní ceny vepřového masa se již dostaly pod výrobní náklady. Velký tlak je i na zlevňování mléka. Obilí prý mají pěstitelé šanci uskladnit a počkat, jestli se jeho cena po novém roce nezlepší.*
Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *