Finance z EU na opravu kravínů

Část peněz je určena na pozemkové úpravy, např. na stavby protipovodňových opatření

Více než 800 milionů korun z Evropské unie, které měly být použity na rozvoj vysokorychlostního internetu na venkově, budou nasměrovány převážně do modernizace zemědělských a potravinářských podniků. Místo rychlého připojení se tak budou například opravovat střechy kravínů nebo zavádět nové technologie do potravinářství.
Zemědělci dostanou na modernizaci a investice do potravinářských technologií drtivou většinu z přibližně 800 milionů korun. Zhruba 150 milionů korun je určena na pozemkové úpravy, jako jsou například stavby protipovodňových opatření.
Možnost přesměrovat peníze na potřebné věci podle uvážení jednotlivých členských zemí nebyla původně v plánu. Umožnilo ji až české předsednictví během jarního vyjednávání. Původně se plánovalo pro celou unii 1,5 miliardy eur (asi 39 miliard korun). O tom, kam peníze půjdou se stará ministerstvo zemědělství (MZe), protože spadají do programu rozvoje venkova.
Minulá vláda zvažovala, že část peněz použije na původní účely, tedy na internet na venkově. Druhou část vyčleněných prostředků pak chtěla použít pro potravináře a zemědělce, především pro protestující mlékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *