Francouzský soud odsoudil překupníky psů

Největší francouzský dovozce pet zvířat Francis Duprat byl odsouzen v Angouleme na šest měsíců vězení s podmínečným odkladem a 13.500 eur (asi 432.000 korun) pokuty za pašování štěňat z Česka a Polska. Za podíl na pašování psů byli společně s Dupratem odsouzeni i tři veterináři.

Do Francie bylo podle soudu obžalovaným ilegálně dovezeno na 40.000 štěňat se zfalšovanými doklady. Ta pocházela hlavně z českých a polských chovů. Šlo především o pitbully, rottwailery a labradory.
Podobný případ, s tím rozdílem, že štěňata pocházejí ze Slovenska a Maďarska, se podařilo uzavřít po třech letech pátrání vyšetřovatelům v Remeši. Šest francouzských chovatelů společně se dvěma veterináři, kteří ze Slovenska a Maďarska podle remešské policie dovezli několik tisíc psů, falšovali nejen věk zvířat, ale i jejich původ. Rodokmen tak získal například i slovenský kříženec, který se pak prodal za 762 eur (asi 24.400 korun).
Výhodné je však obchodování i se skutečně čistokrevnými psi. Podle některých odhadů přijde zvíře na obří farmě ve střední Evropě na 160 eur, ale ve Francii se obratem prodá za 1000.
Asociace proti pašování domácích zvířat (ANTAC) odhaduje, že se ve Francii ročně prodá na 100.000 štěňat, která jsou ilegálně dovezena ze střední a východní Evropy.
Hlavním překladištěm mláďat je Belgie. Zde je totiž možné prodávat už psy starší šesti týdnů, zatímco do Francie je možné dovážet štěňata starší čtyř měsíců, která mají očkování proti vzteklině.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *