Hodnoty rtuti ve svalovině ryb na Šumavě jsou mimořádně vysoké

Ryby v nejpřísněji chráněných částech šumavského národní parku obsahují stejné množství rtuti, jako ryby vyšetřené v Labi pod chemičkou Spolana Neratovice.

Výsledky kontrolního odběru Jihočeské univerzity byly zveřejněny v souvislosti s obviněním čtyř bývalých majitelů sklárny v Lenoře, kteří v blízkosti Vltavy a hranic národního parku ponechali stovky tun nebezpečného jedovatého odpadu. V barelech, sudech i volně v jímce leží v areálu arzen, měď, nikl, olovo, zinek, toxické látky k barvení skla, barviva s obsahem toxických kovů a louh. Ryby ulovené na horním úseku Vltavy mezi obcí Lenora a lipenskou přehradou měly původně sloužit jako kontrolní vzorek určující míru znečištění Labe. Biologové tuto oblast v národním parku považovali za téměř nezasaženou toxickými látkami. Hodnoty obsahu rtuti ve svalovině byly prakticky srovnatelné s hodnotami na středním Labi.
Biologové upozorňují, že rtuť se mohla do vody dostat i jiným způsobem. Zjistit, zda jedovatá látka unikla nebo uniká z bývalé sklárny vyžaduje další výzkum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *