Indie a Brazílie podaly stížnost na zabavování léků

Cílem kontrol EU je zajistit padělky léků

Indie a Brazílie podaly na Evropskou unii a Nizozemsko u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na zabavování levných generických verzí patentovaných léků při tranzitu přes Evropu.
Zadržování léků podle nich poškozuje zdravotní péči v rozvojových zemích a narušuje mezinárodní obchod. EU chce spor o zabavování levných léků vyřešit dohodou.
Na jedné straně jsou práva duševního vlastnictví firem, které vyvíjejí léky, na druhé přístup obyvatel rozvojových zemí k již vyvinutým lékům, které jsou ve vyspělých zemích na delší dobu chráněny patentovými právy. Pro rozvojové země byla dohodou v rámci WTO patentová omezení na některé léky zmírněna, aby mohly legálně vyrábět jejich levné verze.
Cílem kontrol EU je zajistit padělky léků, nikoli znemožnit léčbu lidem v rozvojovém světě. Riziko zadržení nutí výrobce levných verzí patentovaných léků z rozvojových zemí vyhýbat se přepravě zboží přes Evropu. To jim zvyšuje přepravní náklady a podkopává účel volnějšího patentového režimu. Strany sporu nyní mají na pokus o vyřešení sporu dohodou 60 dní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *