Jižní Korea obnoví v červnu dovoz hovězího masa z USA

Korejské ministerstvo zemědělství schválilo seznam amerických zpracovatelů hovězího masa, kteří mohou maso do Koreje vyvážet.

Do Koreje se smí dovážet maso zpracované pouze v těch zařízeních, které korejské úřady prohlédly a odsouhlasily. Týmy korejských inspektorů během května po dva týdny zkoumaly v USA jatka a balírny masa, aby se ujistily, že zařízení dodržují opatření proti BSE.
Jižní Korea byla dříve pro americké hovězí maso třetím největším vývozním trhem. Země zakázala dovoz hovězího masa ze Spojených států v prosinci 2003 poté, co se v USA objevil první případ BSE.
Ministerstvo také potvrdilo restrikce na dovoz hovězího ze Spojených států do Koreje, přestože proti nim představitelé USA protestovali. Ministerstvo trvá na tom, aby se podle podmínek lednové dohody mezi oběma zeměmi nesměly do Koreje dovážet páteře a kosti skotu.
Skupina amerických senátorů žádala, aby Korea přistoupila na dovoz veškerého amerického hovězího a hovězích produktů. Korea však povolila jen dovoz masa ze zvířat mladších 30 měsíců za podmínky, že v dodávkách nebudou rizikové partie, například žebra. Partie s žebry ale tvořily velkou část ze 199.000 tun hovězího, které USA do Koreje vyvezly v roce 2003.
Dovoz hovězího masa z USA měl být obnoven koncem března; postup schvalování se ale zbrzdil, protože v USA byl v dubnu potvrzen třetí případ BSE.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *