K záchraně syslů chce přispět brněnská zoo

O úbytku chráněných syslů obecných jednali v uplynulých dnech zástupci brněnské zoo s kolegy z Poznaně a s polskými ekology. Brněnská zoo by se chtěla v budoucnu stát prostředníkem v jednáních a zapojit do záchrany těchto hlodavců v Česku a Polsku.

Početní stavy tohoto kriticky ohroženého živočišného druhu v posledních letech v obou zemích prudce klesají. Odborníci pro to nemají vysvětlení. Jednu z největších kolonií na jihu Moravy měla tato zvířata ještě donedávna například na letišti v Brně-Medlánkách. Kdysi jich na něm žilo přes 300, zatímco nyní lze jen výjimečně pozorovat několik osamocených jedinců.
Podle hlavního chovatele Zoo Brno Jiřího Gábriše žádné vysvětlení pro tento pokles neexistuje. Současná situace by spíš měla syslům prospívat; protože v zemědělství se využívá stále méně chemie a prudce nevzrůstají ani populace ptačích dravců, kteří by se lovem syslů živili.
Řešením by mohl být odchov syslů v zoo a jejich následné vysazení do přírody. Zoo Brno hodlá vytvořit vlastní kolonii syslů, které by chtěli získat ze zoo v Plzni. Časem část z nich dají kolegům z Poznaně.
Projekt začne patrně až příští rok. Polští biologové mají do té doby zjistit, zda jsou čeští a polští syslové geneticky příbuzní. Tím by se mělo zabránit, aby v polské přírodě žily vedle sebe dva zcela rozdílné poddruhy syslů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *