Konec léta zřejmě rozhodne o osudu některých masokombinátů

Přizpůsobit se hygienickým požadavkům Evropské unie stálo masokombináty tolik finančních prostředků, že se nyní dostávají se do platební neschopnosti a musí sahat do provozních peněz. Zároveň se začínají zvyšovat ceny vstupů na úroveň Evropy. Výrazně podražila veterinární vyšetření a poplatky za kafilerie.

Například společnost Maso Planá jen za veterináře za poslední pololetí zaplatila v porovnání s minulým rokem o 2,4 milionu více a o 5,8 milionu byly vyšší kafilerní poplatky. Podnik podle jeho ředitele Emila Kaspera sice vytváří zisk, ale v červnu byl o téměř polovinu nižší než loni.
Podle dnešního vydání týdeníku Euro, některé masokombináty zřejmě letošní léto nepřežijí. O nastupující krizi masného průmyslu svědčí podle týdeníku hospodářské výsledky posledních měsíců. Podle neoficiálních údajů se Kostelecké uzeniny propadly v červnu o 18 milionů korun, Masna Studená o 7,5 milionu, masokombináty v Klatovech a Písku zhruba o šest milionů korun. Nejhůře je na tom údajně Martinov, který měl už na konci dubna ztrátu 42 milionů.
Předseda Českého svazu zpracovatelů masa a majitel masokombinát Tišnov Ladislav Steinhauser je podle týdeníku toho mínění, že zpracovatelé nakoupili množství nerezových strojů a mnohým teď hrozí, že na nich nebudou mít co vyrábět, pokud nebudou mít dostatečný kapitál na nákup surovin v požadované splatnosti. Podle něj kapacity pro zpracování masa nadbytečné nejsou. Odvětví však chybí dominantní podnik, který by byl schopen vysoké tlaky na obor stabilizovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *