Kontroly potravin v EU musí být přísnější

Evropská komise přijala návrh nařízení, který má sjednotit a posílit nynější kontrolní systém zdravotní nezávadnosti potravin a krmiv. Hygienické a veterinární kontroly potravin a krmiv v Evropské unii jsou podle ní nedostatečné.

Auditoři z Potravinářského a veterinárního úřadu komise budou ověřovat, zda a jak se při výrobě, zpracování a distribuci krmiv a potravin právo EU a kontroly dodržují. Nebudou jen kontrolovat, zda země kontrolní systém má, ale hodnotit, jak funguje. Trestné bude například uvedení určitých rizikových látek na trh, přísnější budou sankce za nedodržení zdravotní nezávadnosti, nařízení stanovuje i trestní odpovědnosti za její závažná porušení.
„Jsou nesoustavné. Roztříštěné. Postrádají soudržnost a naši obchodní partneři hlavně z rozvojových zemí často naše požadavky nechápou,“ komentoval situaci nad současným stavem kontrol potravin a krmiv komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne.
Návrh, který musí schválit rada ministrů členských zemí a Evropský parlament, se snaží praxi členských zemí sjednotit. Veterinární a hygienické kontroly nechává z valné části na nich, stanoví ale veterinárním a hygienickým stanicím, na co se mají kontroly zaměřit. Členské státy budou muset vypracovat detailní kontrolní plány zahrnující i školení odpovědných úředníků.
Selže-li členský stát při zajišťování kontrolního systému, může komise přijmout různá opatření k zajištění veřejného zdraví, včetně odstranění rizikové potraviny či krmiva z trhu.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *