Kvůli chřipce utrácejí v Indonésii prasata

Na dvou statcích na okraji metropole Jakarty bylo utraceno 18 prasat, u nichž byla zaznamenána přítomnost viru chřipky H5N1. Indonésie se stala první zemí na světě, kde se v rámci boje proti ptačí chřipce začala utrácet i prasata. Na tuto chorobu, jež se přenáší i na člověka, zemřelo v Asii již nejméně 57 osob.

Indonéské úřady zatím nevědí, kde se prasata nakazila. Není totiž známo, že by přišla do styku s ptáky. Úřady mají podezření, že oba statky jsou zdrojem nákazy, které počátkem tohoto měsíce podlehl osmatřicetiletý finanční úředník a jeho dvě malé dcery z předměstí metropole Jakarty. Jde o první lidské oběti ptačí chřipky v Indonésii.
Nakaženým prasatům byl do potravy přimíchán uspávací prostředek, poté byla zvířata vhozena do jámy a zapálena. Podle indonéského ministra zemědělství Antona Apriantona však není záruka, že likvidace všech zvířat šíření nemoci zabrání, a je tedy zapotřebí jednat obezřetně.
Chřipka se podle dosud platných zjištění přenáší z kontaminované drůbeže na člověka, pokud dotyčný konzumuje její syrové maso či krev, což je ve východní Asii rozšířené. Při běžném tepelném zpracování masa podle odborníků člověku nic nehrozí. Indonésie se ale připravuje na nejhorší a pro jistotu už varovala 44 nemocnic v zemi, aby se připravily na příjem pacientů postižených virem ptačí chřipky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *