Kvůli ptačí chřipce zakázalo pět zemí dovoz drůbeže z Nizozemska

Nizozemsko je po Francii druhým největším vývozcem kuřat a kuřecího masa.

Zákaz dovozu byl nařízen v Rusku, Singapuru, Tchaj-wanu, Hongkongu a na Filipínách; některé země uplatňují obecný zákaz, jiné pouze částečný.
Minulý týden bylo v Nizozemsku utraceno 25.000 kuřat na farmě v oblasti Gelderse Vallei v centrální části země. Na farmě byl potvrzen kmen ptačí chřipky H7, méně nebezpečná forma kmene H5. Dalších 130 farem bylo uzavřeno a testováno na ptačí chřipku s negativním výsledkem. Opatření, která byla přijata s cílem zabránit šíření nákazy, jsou nyní zmírněna.
Nizozemsko vyváží jak živá kuřata, tak jejich maso a slepičí vejce. Obrat odvětví se za celý rok se pohybuje kolem 1,5 miliardy eur a největší část vývozu směřuje do Německa, Velké Británie, Na Ukrajinu, do Belgie, Francie, Japonska, Polska a Ruska.
Kmen H7 není podle veterinárních lékařů tak nebezpečný, jako kmen, který se objevil na nizozemských farmách v roce 2003. Opatření ale bylo přesto nutné zavést, protože virus by mohl zmutovat do agresivnější formy. Výskyt kmene ptačí chřipky H7N7 v roce 2003 mělo pro tamní chovatele vážné následky – utraceno bylo asi 30 milionů ptáků, z toho třetina byla kuřata.
Kmen ptačí chřipky H7 může být v určité formě příčinou úhynu značného počtu ptáků a výjimečně by se mohl přenést i na člověka. U lidí má smrtelné následky ale jen zřídka. Při rozsáhlé nákaze v roce 2003 se v Nizozemsku nakazilo asi 90 lidí, včetně veterinárního lékaře, který zemřel. Vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, který se vyskytl v některých evropských zemích, nebyl doposud v Nizozemsku zjištěn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *