Ministerstvo zemědělství v Bruselu doporučilo zjednodušit některé podmínky u přímých plateb

Společná zemědělská politika a možnosti jejího zjednodušení, aktuální situace a trendy v mlékárenském sektoru v EU patřily k tématům bruselského jednání Rady pro zemědělství a rybářství. Na programu měli ministři také návrh nařízení o ekologické produkci a označování ekologických produktů a problematiku mezinárodního zemědělského obchodu.

U přímých plateb Ministerstvo zemědělství doporučuje zjednodušit podmínky způsobilosti pro některé režimy, zejména aktivního zemědělce, mladého zemědělce a ozelenění. Navrhuje také snížení administrativní a kontrolní zátěže v rámci ozelenění a dobrovolné podpory vázané na produkci a dále větší flexibilitu pro jednotlivé členské státy v rámci nastavení přímých plateb, například u degresivity.
Ministři zemědělství jednali také o situaci v mlékárenském sektoru. Ruské sankce a přebytek mléka v EU způsobily tlak na snižování jeho ceny. Podle informací Evropské komise se však v poslední době situace na trhu s mlékem začíná zlepšovat a ceny začínají růst. Česká republika vyjádřila pochybnosti ohledně možnosti rozdělení pokut za překročení mléčných kvót až do tří bezúročných splátek, protože jej považuje za zásah do dlouhodobě dohodnutých podmínek ukončení režimu mléčných kvót formou tzv. soft – landingu.*
Zdroj: www.eagri.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *