Mor včelího plodu na Olomoucku

Ohnisek nákazy neustále přibývá.

Krajská veterinární správa již nařídila spálit úly a veškeré zásoby včelích produktů včetně medu desítkám včelařů z regionu. S výjimkou Jesenicka už nemoc zasáhla celý kraj.
Zatím poslední zjištěná ohniska nákazy se objevila v Runářově a v Ochoze na Prostějovsku, Radíkově, Samotiškách a Horce nad Moravou na Olomoucku a Králci na Šumpersku. Chovatelé nakažených včelstev musí vedle likvidace včelstev a včelího plodu spálit spolu s úly také všechny dřevěné pomůcky a zařízení a dezinfikovat nespalitelný materiál. Postižení chovatelé mají nárok na finanční náhradu za zlikvidovaná včelstva a zařízení z fondu ministerstva zemědělství.
Včelařům pomůže také olomoucké hejtmanství. Poskytne jim z rozpočtu jeden milion korun. Peníze získají začínající i stávající včelaři, jejichž včelstva zasáhla nákaza. Zejména starší včelaři mnohdy chovy neobnovují, dotace by je k tomu měla motivovat.
V ČR se mor nesmí v žádném případě léčit antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *