Namísto asanace výroba plazmy

Masna Příbram jako největší středočeský masokombinát chce zpracovávat krev z porážených zvířat na krevní plazmu, která potom ve výrobě masných výrobků nahradí dosud používanou sóju a škroby. Do nové technologie bude investovat osm milionů korun, které by se měly do roka vrátit.

Jatka denně vyprodukují tři tuny vepřové krve, Z tohoto množství se do výroby vrátí maximálně 100 kilogramů krve. Zbytek masna nechává nákladně asanovat. Při ceně za kilogram asanované krve 4,50 Kč platila tedy masna denně 13 000 Kč. V budoucnu bude schopna z odpadní krve produkovat až 1,5 tuny plazmy za den. Podle generálního ředitele masny Jiřího Jedličky byl projekt již zpracován.
V posledních čtyřech letech Masna Příbram investovala téměř 150 milionů korun. Mimo jiné kompletně rekonstruovala masnou výrobu, expedice, vařenou výrobu, myčku beden a bourárnu, modernizovala vážní systém v expedicích, balírnu masa i skladovací prostory a jatka. Koupila nové chladírenské vozy a auta na přepravu zvířat. V rámci snižování nákladů připravuje hospodaření s vlastní pitnou vodou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *