Nedostatek vajec na Slovensku

V některých evropských zemích chybějí na pultech obchodů vejce a jejich ceny se zvyšují. Po odhalení fipronilu ve vejcích přistoupili chovatelé v EU k likvidaci nosnic, což způsobilo výpadek v dodávkách vajec.

Nedostatek vajec v některých prodejnách na Slovensku se projevil navzdory tomu, že země vyprodukuje více vajec, než kolik jich spotřebuje. Část produkce musely místní farmy kvůli přebytkům na domácím trhu vyvážet. Nedostatek vajec se projevil i v gastronomických zařízeních, která skupují vejce v obchodech. Domácí producenti musí plnit přislíbené dodávky do zahraničí. Výpadek v dodávkách vajec přiznaly některé slovenské obchodní sítě. Asociace sdružující několik řetězců upozornila na nedostatek vajec v celé Evropě a na snahu obchodníků o pokrytí potřeb zákazníků.

Situace na trhu souvisí s vybíjením nosnic v západní Evropě po propuknutí kauzy s používáním fipronilu. Slovensko je v produkci vajec soběstačné, až čtvrtina domácí produkce směřovala na export z důvodu nízkých cen. Zatímco dříve v tomto roce získali slovenští farmáři šest až sedm eurocentů (1,50 až 1,80 Kč) za jedno vejce, nyní se cena vyšplhala k dvouciferné hodnotě. Podle slovenského statistického úřadu vzrostla v září cena vajec také na pultech obchodů. Slovenští drůbežáři očekávají, že situace s dodávkami vajec by mohla být na koncem zimy lepší, kdy budou chovy slepic obnoveny.

Fipronil byl ve vejcích zjištěn v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu prodávaly miliony vajec s obsahem tohoto insekticidu. Ve slovenských chovech kontroloři insekticid neprokázali. Fipronil je součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat potravním zvířatům. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *