Nejvíce včelařů ve Zlínském kraji působí na Vsetínsku

Ve Zlínském kraji bylo na konci loňského roku aktivních 4123 včelařů se 42 253 včelstvy. Na Vsetínsku chová včely 1228 lidí. Podle množství vytočeného medu by měli být letos včelaři spokojeni, přestože jsou některá včelstva postižena nákazou moru včelího plodu.

Přestože jsou podmínky k chování včel na Kroměřížsku ideální, včelaří v této části Zlínského kraje dlouhodobě méně lidí než v ostatních třech okresech Zlínského kraje, kterými jsou Vsetín, Zlín a Uherské Hradiště. Na Kroměřížsku je aktivních 739 včelařů.

 

Zlínský kraj podporuje dlouhodobě zájem lidí o včelařství, pomáhá zejména začínajícím včelařům, kterým letos věnuje půl milionu korun. Dotace, které kraj poskytuje, jsou určeny na zakoupení včelařských potřeb. Od roku 2006 získali včelaři na podpoře téměř šest milionů korun, za které pořídili 1866 úlů a 1493 rojů včelstev.
Včely
mají ze všech opylovačů v přírodě největší význam. Zajišťují opylování u 80 000 druhů rostlin, z nichž řada patří mezi zemědělsky významné plodiny. Bez včel by vymizelo asi 20 000 druhů. Med a vosk tvoří pouze deset procent zisku, ostatních devadesát procent připadá na opylování přírodních a kulturních rostlin.*

 

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *