Nemoci z Afriky postupují na sever

Oteplování klimatu a rozšiřování obchodu z Afriky severním směrem údajně vede k rozšíření nemoci zvířat, které byly dlouho omezeny na Afriku, do Evropy.

Například katarální horečka ovcí se od roku 2000 rozšířila na Korsice, kam se dostala ze severní Afriky přes Sicílii. Během několika let zasáhla Pyrenejský poloostrov a celé italské území. Ve Francii náhlé objevení nemoci ukázalo, jak je země nepřipravená. V celé Francii byl jen jeden expert na komáry rodu Culicoides, kteří nemoc přenášejí. Pro očkovací látku bylo třeba poslat až do Jihoafrické republiky.
Na Korsice bylo šíření choroby zastaveno vybitím nemocných zvířat a očkovaním. Původce má ale 24 různých sérotypů a při objevení každé nové variace je třeba očkovat znovu. Z hlediska obchodu už zvíře s protilátkami nemůže být exportováno. V nechráněném stádu může být úmrtnost až 90 procent. Nosiči katarální horečky mohou být koně a hovězí dobytek, který vypadá na pohled zdravě.
Druhou nemocí, která se však do Evropy ještě nedostala je horečka údolí Rift. Podle ředitele oddělení veterinární medicíny ve francouzském Středisku pro mezinárodní spolupráci v agronomickém výzkumu (Ciraad) Emmanuela Camuse má však rovněž tendenci postupovat na sever a vakcína proti ní není příliš rozšířena, protože je velmi drahá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *