Nízké výkupní ceny způsobily pokles počtu prasat

Meziročně klesly podle údajů Českého statistického úřadu k 1. dubnu stavy prasat o osm procent na 2,87 milionu kusů. Především nízké výkupní ceny donutily loni několik stovek českých zemědělců ukončit chov prasat.

Podle odhadů Svazu chovatelů prasat Čech a Moravy se stavy prasat sníží i letos, v následujících letech by se ale situace mohla zlepšovat.
Ministerstvo zemědělství podle mluvčího Martina Severy nemůže chovatelům pomoci dotacemi, protože společná zemědělská politika Evropské unie takové podpory nezahrnuje. Podle jeho slov by se chovatelé měli především více spojit do odbytových organizací, kde mohou lépe čelit tlaku a výkyvům cen.
Předseda svazu chovatelů prasat Čech a Moravy Jaroslav Hajda míní, že nepříznivý trend, který je způsoben nízkými výkupními cenami vepřového, bude s největší pravděpodobností pokračovat i letos. Následující roky ale budou pro chovatele příznivé. Výkupní ceny vepřového podle něj půjdou nahoru na úroveň běžnou v EU, která je v současné době v průměru asi o dvě až tři koruny vyšší než v ČR.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *