Novela veterinárního zákona

Podle novely veterinárního zákona je od listopadu možné darovat výslužku ze zabijačky nejen rodině, ale i osobě blízké. Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let.

Do začátku měsíce mohly výrobky z domácí zabijačky konzumovat pouze osoby z domácnosti, kde se poráželo. Výslužky se nesmí prodávat.

Novela povoluje i možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. V jednom hospodářství budou moci chovatelé ročně porazit nejvýš tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Kratší je také doba nahlášení domácí porážky veterinárním lékařům, z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele. Pokud si např. tele zlomí nohu, bude moci být poražené i bez předchozího schválení. Musí mít ale potvrzení k porážce od soukromého veterinárního lékaře a tuto nucenou porážku nahlásit státní veterinární službě. Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar nebo tlačenku z vlastnoručně vykrmeného prasete si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle Ministerstva zemědělství bylo v tuzemsku, v loňském roce, poraženo na domácích zabijačkách 100 000 prasat, o rok dříve 110 000. Před deseti lety bylo při domácích zabijačkách poraženo 190 000 prasat ročně.*

Zdroj: www.ctk.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *