Obyvatelé Evropy se ptačí chřipky příliš neobávají

Celkem 78 procent obyvatel Kuvajtu a 74 procent Australanů má strach z viru H5N1. V Evropě vede ptačí chřipka ke znepokojení stále menší počet lidí. Tyto údaje reprezentativního průzkumu zveřejnil demoskopický institut Ipsos včera v Hamburku. Průzkum spočívající v řadě různých otázek, týkajících se i ptačí chřipky, se uskutečnil letos v květnu a zahrnul 20.000 lidí z 19 zemí světa.

V Německu, Francii a ve Švédsku, kde již nákaza postihla řadu ptáků, má obavy jen 24 až 48 procent dotázaných. To, že lidé v evropských zemích nejsou příliš znepokojeni ptačí chřipkou, vychází z velké důvěry občanů v příslušné státní orgány, které s chřipkou bojují, domnívají se odborníci z Ipsosu. Největší strach z ptačí chřipky mají naopak v zemích, kde se nákaza ještě vůbec neobjevila.
Šíření ptačí chřipky však v řadě zemí přece jen zamíchalo návyky spotřebitelů, kteří nyní konzumují méně drůbeže a vajec. Například v Saúdské Arábii se spotřeba drůbežího masa snížila o 30 procent a vajec o 26 procent. V Německu to bylo o 18 procent méně masa a o 13 procent méně vajec. Švédové zachovali chladnou hlavu a přestože se choroba v jejich zemi objevila, své stravovací návyky prakticky nezměnili.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *