Od února odhalují pašeráky zvířat v Ruzyni

Od roku 1997, kdy je zakázáno dovážet do České republiky například vzácné papoušky, želvy, či semínka kaktusů a kožešiny vzácných zvířat bez povolení, Česká inspekce životního prostředí zabavila 3600 předmětů nebo živých organismů.

Od začátku února, kdy na pražském letišti v Ruzyni začala fungovat kancelář ČIŽP, inspektoři odebrali za pomoci celníků neinformovaným turistům a pašerákům přímo na letišti čtyři lahve s hady naloženými v alkoholu. Jedná se o jeden z nejčastěji dovážených předmětů živočišného či rostlinného původu, se kterými se nesmí obchodovat kvůli ubývání vzácných druhů. Loni na letišti odhalili pašeráka, který měl v kufru 50 krajt a ve větrovce 18 varanů.
Pokuta za porušení zákona fyzickou osobou může dosáhnout 100.000 korun, firmu může přijít překročení zákona až na milion korun. Ředitelka inspekce Eva Tylová na tiskové konferenci upozornila, že cílem snah její organizace není trestat neinformované turisty, kteří si z cest přivezou jeden suvenýr, ale bojovat proti organizovanému obchodu s vzácnými druhy. Mnoho lidí podle Tylové ale stále neví, že si nemohou z dovolené přivézt jen tak opičku či kůži levharta. Zlepšit informovanost chce inspekce například tím, že vyvěsí do letištních hal plakáty. S celníky by chtěla inspekce vypracovat systém kontrol podobný tomu, jaký mají v Nizozemí. Podle různých kritérií, například místa pobytu, věku a země odletu, tam vybírají celníci pasažéry k důkladné prohlídce. Podrobné prohlídky se podle inspektorů vyplatí.
Pro zabavená zvířata musí inspekce nalézt útočiště. Jako záchranná centra fungují nejčastěji zoologické zahrady. I ty mají ale někdy problémy odebraný artikl zajistit. Například loni na celníci na letišti odhalili náklad se 100 velmi vzácnými žaky šedými. Vzácní ptáci z Libérie měli skončit na Balkáně. V Praze celníci zjistili nedostatky v dokumentech, exoti proto zůstali v Česku. Dvě třetiny papoušků zacházení při dopravě nepřežily, zoologická zahrada v Brně i tak měla s ubytováním jejich 30 šťastnějších kolegů dost práce. V budoucnosti by proto inspektoři chtěli samostatný státem zřízený útulek pro zabavená zvířata.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *