Opatření proti BSE mají význam

Na jatkách se i nadále odstraňuje specifikovaný rizikový materiál

Přestože výskytů BSE obecně ubývá, není na místě uvažovat o razantním zmírnění opatření proti šíření této zákeřné nemoci. Vždy při případném výskytu BSE, Státní veterinární správa ČR postupuje striktně v souladu s veterinární legislativou Evropských společenství, která platí pro všechny členské státy (Nařízení Rady a Parlamentu č. 999/2001 v platném znění).

Opodstatněný zákaz má používání masokostních mouček pro výživu hospodářských zvířat. Na jatkách se i nadále odstraňuje tzv. SRM – specifikovaný rizikový materiál (mozek, mícha, uzliny, část střeva). Za splnění daných podmínek lze uvažovat o zvýšení věku pro povinné vyšetřování na BSE ze 30 na 48 měsíců .

Přes určitý klid stále Státní veterinární správa ČR s případným sporadickým pozitivním případem počítá. Po více než roce se objevil případ na Slovensku. U nás například v uplynulých dnech po roce a půl, na Semilsku. Šlo o krávu 66 měsíců starou, normálně poraženou, u které byly po opakovaném vyšetření prokázány změny mozkové tkáně potvrzující bovinní spongiformní encefalopatii.

Ukazuje se tedy, že při pozornosti věnované již pomalu pozapomenuté BSE nemůžeme polevit. To znamená dodržovat přísně zákazy zkrmování masokostních mouček, a také i vyšetřovat mozkovou tkáň porážených dobytčat a z preventivních důvodů odstraňovat zejména potenciálně nebezpečný mozek, míchu, uzliny a kus střeva ode všech poražených kusů.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *