Počet handicapovaných živočichů každým rokem stoupá

Dlouhodobé statistiky potvrzují stoupající trend v počtu zvířat ošetřených na stanicích pro handicapované živočichy. Vloni se stanice, které spravuje Český svaz ochránců přírody, postaraly o téměř 3000 zvířat více než v roce 2002.

Loni našlo pomoc na 29 stanicích 9950 živočichů, z toho dvě třetiny tvořili ptáci, třetinu savci. Plazů ošetřili chovatelé 88, obojživelníků 11. Zhruba polovina zvířat se po ošetření vrací do přírody, asi třetina přes pomoc člověka umírá, nebo musí být utracena.
Tento trend se přičítá větší informovanosti veřejnosti, ale podepisují se na něm také negativní jevy, jako je například stoupající počet automobilů, nebo stále častější extrémní meteorologické jevy. Na jaře kvůli záplavám stoupl počet zraněných srn. Nynější intenzivní bouřky mají zase na svědomí pády malých ptáčat z hnízd.
Se stoupajícím počtem ošetřených zvířat stoupají i náklady na provoz stanic, proto svaz minulý rok zřídil zvláštní konto na pomoc s názvem Zvíře v nouzi. Národní síť stanic pro handicapované živočichy vzniká pod patronací Českého svazu ochránců přírody od roku 1997 a nyní ji tvoří na celém území republiky 23 členských a šest přidružených stanic. Síť je podporována ministerstvem životního prostředí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *