Počet kamzíků v Tatrách roste

Početní stav kamzíků tatranských se ještě v roce 1980 pohyboval kolem 1000 kusů. O 20 let později Správa Tatranského národního parku (TANAP) napočítala ve Vysokých Tatrách pouze 188 kusů. Při sčítaní v průběhu léta zaměstnanci správy napočítali přibližně 360 až 370 jedinců. Stavy této vzácné zvěře se tak oproti loňskému roku zvýšily zhruba o deset procent.

Ještě v druhé polovině 90. let signalizovaly počty jeho brzké vyhynutí. Kamzík tatranský žije rovněž v Nízkých Tatrách. Jejich tamní stav odhadl zoolog TANAPu Jozef Radúch na 100 až 110 kusů.
Hlavními viníky dřívějšího rapidního úbytku těchto vzácných zvířat jsou slovenští, ale také zahraniční pytláci, kteří se rádi chlubí trofejemi kamzíka. Podle ochranářů se cení maso a kůže, raritou mezi překupníky jsou tzv. bezoárové koule, kterým se připisují léčivé účinky.
V roce 2001 přijal resort zemědělství program na záchranu kamzíka tatranského na roky 2001 až 2005 a vyčlenil na něj 18,5 milionu korun. Podstatná část financí je určena na technické vybavení strážců národních parků a kvalitní monitoring.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *