Pod cenu dnes zemědělci prasata nedodají

Zemědělci sdružení do odbytového družstva Centroodbyt dnes zastavili dodávky zpracovatelům, kteří nepřistoupili na zvýšení výkupní ceny prasat alespoň na 30 korun za kilogram. Centroodbyt kontroluje asi pětinu z domácí produkce jatečných prasat.

Vepřové se nyní vykupuje po 25 Kč/kg a chovatelé tvrdí, že tato cena je likvidační. Zvýšenou cenu zatím přijala jatka v Příbrami a Vimperku. Podle předsedy družstva Jana Veleby nikdo z členů Centroodbytu zatím neporušil společný postup tím, že by prodal prasata pod 30 korun za kilogram. Podobná situace i u Agroporku, který také dodává jen zpracovatelům, kteří cenu zvýšili.
Veleba v neděli pohrozil, že pokud chovatelé s dnešní akcí neuspějí, zváží další nátlakové kroky. Ty ale neupřesnil. V prvním pololetí se podle něj náklady na produkci masa pohybovaly kolem 32 korun na kilogram, kvůli zdražování obilí a zákazu zkrmování masokostní moučky se pak zvedly na současných 35 korun.
Předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser dříve označil růst výkupní ceny vepřového nad 30 korun za kilogram za nereálný. Upozornil, že v současnosti je v České republice prasat nadbytek.
Centroodbyt zastřešuje sedm odbytových družstev v republice. Požadavek na zvýšení výkupní ceny podpořilo asi 300 chovatelů, kteří produkují dvě třetiny z tuzemské roční produkce 550.000 tun vepřového masa. Do věci se již vložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a začal šetřit, zda na trhu s vepřovým nevzniká kartelová dohoda.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *