Podle FAO je ptačí chřipka hrozbou pro stále více zemí

K rizikovým evropským regionům patří Balkán a Kavkaz.

Virus H5N1 se dále šíří na asijském, evropském a africkém kontinentu. Jeho přítomnost byla nyní potvrzena v 55 zemích, zatímco v dubnu to bylo 45 zemí. Oznámila to v Římě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Mezi evropské regiony, které organizace považuje za rizikové, patří Balkán a Kavkaz, kde žijí tažní ptáci. Zde se drůbež většinou chová v domácích hospodářstvích bez pravidelné kontroly. Přítomnost viru H5N1 nelze potlačit mezi divokými ptáky, ale může být kontrolován v chovu drůbeže, čímž se sníží riziko mutace a přenosu na člověka.
Od roku 2002 byl virus aviární influenzy příčinou úmrtí 140 lidí, z toho loni 41 a letos 63, uvedla FAO. Ve stejném období zemřelo na ptačí chřipku nebo bylo preventivně utraceno 220 milionů ptáků.
Smrtelný virus se šíří v Asii, zejména v Indonésii, kde ptačí chřipce podlehlo již 46 osob, v Thajsku a v Laosu. V Africe se virus nejvíce rozšířil na Pobřeží slonoviny a v Nigérii. Agentura OSN, která se především zabývá zlepšováním podmínek veterinární služby ve světě, dosud získala na boj proti ptačí chřipce 67,6 milionu dolarů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *