Potravinářské komory zemí visegrádské čtyřky

chtějí bojovat s obchodními řetězci

Potravinářské komory chtějí vyzvat evropskou potravinářskou konfederaci a vlády jednotlivých zemí, aby jim pomohly v boji proti obchodním řetězcům. Zástupcům potravinářských firem se nelíbí především audity řetězců v podnicích a pohled státu na jejich postavení na trhu. V Brně na veletrhu Salima se představitelé komor dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která by měla pomoci situaci řešit. To je problém celé řady zemí a visegrádská čtyřka chce do 14 dnů oslovit i další evropské státy, například Španělsko.
Komorám vadí především audity obchodních řetězců. Fungují tři různé modely auditů a každý řetězec používá jiný. Do jednoho podniku přijdou i tři auditorské firmy ročně. Kontroly hospodaření platí potravinářské firmy ze svého. Komorám se nelíbí ani pohled státu na postavení řetězců na trhu. Většina našich stížností na chování řetězců v cenové politice byla zatím zamítnuta s odůvodněním, že dotyčný řetězec nemá na trhu dominantní postavení. Komory nyní chtějí prosadit, aby se na řetězcích od určité výše podílu na trhu nahlíželo jako na firmu s dominantním postavením. Cenový boj, který se vede, může pro některé firmy znamenat, že nebudou schopny udržet výrobu. Systém několika auditů firmám komplikuje práci. Snižuje konkurenceschopnost a zvyšuje náklady.
Některým praktikám obchodních řetězců, na něž si dodavatelé stěžují, by mohla zabránit novela zákona o hospodářské soutěži, kterou nyní projednává Poslanecká sněmovna. Norma definuje tzv. ekonomickou závislost a zakazuje její zneužívání, například vybírání poplatků za přijetí zboží do prodeje či neúměrně dlouhé doby splatnosti.
Prezident české potravinářské komory ČR, Jaroslav Camplík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *