Při opakovaných kontrolách medu stále nevyhovuje zhruba třetina vzorků

Při 28 odběrech nevyhovělo předpisům celkem 11 vzorků, z toho ve dvou byla detekována v potravinách rezidua antibiotik a v jednom rezidua sulfonamidů.

Rezidua zakázaných látek se dostala do konečného produktu po léčení jednotlivých včelstev. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce se zaměřili i na kontrolu kvality medu, tedy na obsah nepovolených sirupů na bázi škrobu, sacharózy, cukrové třtiny nebo kukuřice. V jednom vzorku byl med nastaven cukrem pocházejícím z kukuřice nebo třtiny. Mezi nevyhovujícími vzorky byl med květový lipový i luční, smíšený lesní nebo květový nektarový. SZPI prokázala v
medu léčiva např. u firmy Medokomerc Čestín, která dodává med z ČR, Slovenska, Číny a Argentiny distribuční firmě PeMaP Přerov. Druhým nevyhovujícím byl med od firmy Moravia produkt-Češka Lednice, který pocházel od tuzemských včelařů. Inspektoři prodej nevyhovujícího medu zakázali a informovali orgány veterinární správy. Podrobné výsledky jsou k dispozici na webových stránkách SZPI.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *