Přímý prodej prasat má pokračovat

Podle předsedy družstva Jana Veleby přímý prodej vepřových půlek lidem přinesl zemědělcům na tržbách 200 milionů korun, zatímco obchodníci by prodejem tohoto množství utržili 500 milionů korun. Chovatelé plánují prodat do konce roku přímo dalších 30 tisíc prasat a hodlají pokračovat i v lednu, pokud se bude situace na trhu vyvíjet nepříznivě.

Odbytové družstvo Centroodbyt uvedlo, že po prodeji asi 30.000 prasat od chovatelů přímo lidem se na trhu s vepřovým masem vyrovnala nabídka s poptávkou. Předseda Svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser však soudí, že tento údaj je nereálný a že přetlak na trhu trvá.
Představenstvo Centroodbytu se také dohodlo na tom, že urychleně zahájí jednání s představiteli zpracovatelského průmyslu i ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Po státu budou chovatelé žádat subvencovaný vývoz 7500 tun vepřového masa. Toto množství je prý podle informací zpracovatelů připraveno v celních skladech, aby bylo dovezeno v lednu v rámci otevření kvóty pro bezcelní import. Dále budou požadovat dotovaný vývoz 20 tisíc kusů kvůli otevření trhu v květnu po vstupu země do EU.
Pokud nebudou jednání se zpracovateli úspěšná a nebude-li se se s pomocí státního zásahu stabilizovat trh s vepřovým, hodlá Centroodbyt připravit krizový scénář, podle nějž bude postupovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *