Přísnější normy pro hygienu krmiv v EU

Evropská komise přijala návrh nařízení, které definuje a zpřísňuje hygienické požadavky na krmiva pro hospodářská zvířata. Doposud chyběla pravidla týkající se dopravy, skladování a nakládání s krmivy. Návrh, který ještě musí schválit členské státy a Evropský parlament, výrobcům také ukládá povinnou registraci u příslušných úřadů a obsahuje opatření, která mají zajistit i bezpečnost dovážených krmiv.

Výrobci krmiv budou muset zajistit finanční záruku – například pojištění k pokrytí rizik spojených s jejich podnikáním. Jde například o potenciální náklady na stažení výrobku z trhu nebo náklady na zničení nebo úpravu potenciálně vadného krmiva.
Tímto opatřením chce unie zamezit tomu, aby potravinové krize znamenaly velké výlohy pro veřejné rozpočty. „Mnohé nedávné krize, jako třeba dioxinová aféra, způsobila kontaminace krmiv pro hospodářská zvířata. Hygienické požadavky a jasná pravidla výroby krmiv jsou proto naprosto klíčové pro zajištění bezpečnosti potravin,“ komentoval to dnes komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne.
Unie již dříve upravila, co lze zkrmovat a jak musí být krmení označováno.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *