Prodej masa z nutrií

Od listopadu bude dva měsíce možné prodávat ze dvora maso z nutrií podle novely veterinárního zákona. Od Nového roku prodej zakáže evropská legislativa, která se snaží eliminovat invazní nepůvodní druhy zvířat a rostlin. Ministerstvo životního prostředí připravuje českou úpravu evropského práva.

Nutrie byly zařazeny do plánu legislativních opatření ČR v roce 2011. Evropská komise ale potom zveřejnila seznam invazních druhů, kam byly zařazeny i nutrie. Podle legislativy Evropské unie lze chovat nutrie maximálně do konce tohoto roku. Během chovu nelze nutrie rozmnožovat a musí být jasně zamezeno jejich úniku. Zatím platí, že do konce roku chovatelé prodávat maso z nutrií mohou.

Podle Ministerstva životního prostředí se mohou vyjednat výjimky až bude platná národní legislativa. Návrh dokončí ministerstvo co nejdříve a předloží jej nové vládě v průběhu prvního pololetí 2018. Poté bude tyto legislativní změny standardně projednávat parlament, jejich účinnost lze předpokládat od roku 2019. Možnost výjimky pro chov nutrií projednává resort i s ministerstvem životního prostředí a s chovateli, kteří založili Spolek chovatelů nutrií.

Podle předsedy Ústřední odborné komise chovatelů kožešinových zvířat Jana Kaplana bylo v České republice loni 200 až 250 chovatelů nutrií, kteří chovali zhruba 1500 těchto zvířat.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *