Prodloužení licence glyfosátu

Zástupci členských zemí Evropské unie po diskusi takzvaného smírčího výboru souhlasili s návrhem Evropské komise na pětileté prodloužení licence pesticidu glyfosát, která končí 15. prosince.

Pro prodloužení licence glyfosátu, který je aktivní substancí např. herbicidu Roundup společnosti Monsanto, hlasovalo 18 zemí EU. Devět států jeho prodloužení zamítlo, jeden stát se zdržel hlasování. Členské  země si vymohly určité drobné změny v přílohách rozhodnutí, ohledně ochrany půdní fauny či privátních uživatelů.
O prodloužení licence kontroverzního pesticidu se dříve v Bruselu jednalo již několikrát. Glyfosát se používá v přípravcích na odstraňování plevele. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny označuje za „pravděpodobně karcinogenní“. Oproti tomu Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) považují glyfosát za neškodný.
Europoslanci schválili v říjnu ve Štrasburku nezávaznou rezoluci požadující úplný zákaz používání látky do konce roku 2022. V Evropě chtějí také zakázat používání glyfosátu před sklizní co nejdříve.*

Zdroj: www.ctk.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *