Producenti masa ve ztrátě

Cena vepřového klesla v těchto dnech až na 22 korun za kilogram. Dlouhodobě nepříznivý vývoj pro chovatele je také u drůbeže. Podle producentů sdružených v Odbytovém družstvu Jihlava představuje i cena 28 korun, za kterou se v prvních měsících tohoto roku prodával v průměru kilogram vepřového, ztrátu kolem šesti korun z každého kilogramu masa.

„Zpracovatelé nás přesvědčují, že to ještě není konečný pád,“ řekl předseda představenstva družstva Antonín Lenikus. „Producenti, kteří nejsou schopni vyrobit kilogram vepřového za 33 korun, budou muset skončit. Čím dřív skončí, tím dřív se trh vyrovná,“ dodal Lenikus. Podle něj by se cena vepřového mohla narovnat v polovině roku, ale nebude to takový extrém jako před dvěma lety.
Kvůli nepříznivému vývoji řada chovatelů uvažuje o omezení produkce a jeden z členů družstva již zcela ukončil výrobu v pronajatých prostorech. S chovem podle Lenikuse skončí producenti, které k chovu přilákaly příznivé realizační ceny z roku 2001, kdy zpracovatelé za kilogram vepřového platili v průměru 44 korun. Ti vyrábějí v provizorních podmínkách s vyššími náklady.
Odbytové družstvo patří mezi největší v republice. Loni zajistilo prodej 28.000 tun živé váhy drůbeže a prasat, především do Kosteleckých uzenin, a z tohoto prodeje utržilo 774 milionů korun.
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *